2007. gada 1. maijs

Informatīvais izdevums Nr.5

 
Starinstitūciju sanāksme

Šī gada 8. februārī Liepas pagasta Sociālā dienesta vadītāja Elita Rancāne pulcināja pagasta nevalstiskās organizācijas: Pestīšanas Armijas Liepas korpusu, biedrības “Glābiet bērnus” Liepas nodaļu, LA Metodistu baznīcas Liepas un Sarkaņu draudzi, LKLSSB Liepas nodaļu.

Stāsta biedrības “Glābiet bērnus” vadītāja S.Brence: ”Starpinstitūciju sanāksmē kopā ar citām nevalstiskajām organizācijām pārrunājām galvenās sociālās problēmas mūsu pagastā, dalījāmies pieredzē par paveikto un nākotnes iecerēm, kā arī izteicām priekšlikumus turpmākai attīstībai ilgtermiņā (2008. – 2015. gadam). Mūsu ieteikumi:

Noorganizēt pulciņus zēniem. Zēnu brīvā laika pavadīšanas problēma pagastā ir ļoti akūta. Esam pārliecināti, ka pagastā ir visi resursi, lai zēniem noorganizētu dažādus ārpusskolas pulciņus, piemēram, kokapstrādes pulciņu. 

Aktivizēt sporta dzīvi pagastā, dažādu sporta veidu nodarbībās un sacensībās īpaši iesaistot jauniešus. Organizēt arī sporta svētkus ģimenēm. Lai to īstenotu, ir jāatrod spēcīga personība, kas spētu motivēt, organizēt, pārliecināt, aizraut darboties gribētājus. Šādu cilvēku noteikti var atrast! 

Iekārtot sociālās palīdzības centru, kurā var izmitināt un aprūpēt gados vecos liepēniešus. Sociālajā palīdzības centrā varētu atvēlēt telpas brīvā laika pavadīšanai, kur interesenti varētu parunāties, iedzertu tējas vai kafijas tasi, uzspēlētu dambreti vai riču-raču. Sociālās palīdzības centra vajadzībām ļoti piemērota būtu speckomandantūras (“zeku mājas”) ēka, kurai gadiem ilgi nav atrasts racionāls pielietojums. 

Nobeigumā gribu pateikties pagasta sociālā dienesta darbiniekiem, kuri organizēja šo tikšanos. Mēs visi jutāmies laipni gaidīti, tikām mīļi uzņemti un uzklausīti. Paldies! No savas puses varu apsolīt, ka “Glābiet bērnus” Liepas nodaļa vienmēr atbalstīs pagastā notiekošās pozitīvās pārmaiņas”.

Intervija ar acu ārsti

Jau kopš 1995. gada Liepas nodaļas “Glābiet bērnus” paspārnē tikai pēc labprātības principa strādā acu ārste Irēna Dubulte un medmāsa Rasa Zvaigzne. Kā atzīst Irēna Dubulte, viņas darba pamatā ir vēlēšanās kādam palīdzēt. “Tā ir misija”, atzīst ārste. 2004. gada 16. martā I.Dubulte piedalījās arī Veselības veicināšanas projektā, kur interesentiem stāstīja par acu slimību un cukura diabēta ciešo saistību.

Stāsta ārste Irēna Dubulte:

- Kā sākās jūsu sadarbība ar "Glābiet bērnus"?
Sadarbība sākās pateicoties vīram, kurš satika brīnišķīgu cilvēku – Ligitu. Pēc tam Ligita uzaicināja mūs abus uz tējas vakaru. Zināju viņas vēlmi palīdzēt citiem un biju priecīga, ka esmu atradusi cilvēku, kura domas sakrita ar manām domām. Būtībā es sadarboties piedāvājos pati un Ligita mani labprāt paņēma.

- Ar kādām acu problēmām cilvēki visbiežāk meklē acu ārsta palīdzību?
Cilvēki acu ārsta palīdzību meklē, pirmkārt, ja viņiem vajag brilles, otrkārt, kad viņiem dažādu iemeslu dēļ grauž vai niez acis. Cilvēki pasaulē un arī Liepā arvien vairāk mokās ar tādām vispārējām sūdzībām kā acu graušanu, niezi. Tur var būt simts un viens iemesls. Un galvenokārt vainīgas ir mūsu ekoloģiskās problēmas, kuru ietekmē tiek kairināta acu gļotādu. Jo acu gļotāda ir vienīgā, kas ir atsegta apkārtējai pasaulei.
- Ar kādām acu problēmām šodien pie jums vērsās slimnieki?
Pieņemšanā bija divi glaukomas slimnieki, viens no viņiem ļoti smags slimnieks, ar daudzām citām blakus vainām. Pārējie bija, lai pārbaudītu redzi, izrakstītu brilles.

- Ko varat teikt par kopējo acu slimību tendenci?
Šeit, Cēsu mērogā, pieaug glaukomas slimnieku skaits. 

- Kāds tam varētu būt iemesls?
Varētu būt nervu sistēmas problēmas un stress, materiālie apstākļi, kas arī rada stresu, darbs ar datoru. Nevarētu gan teikt, ka Liepas cilvēkiem saslimtība ar glaukomu būtu lielāka nekā rajonā. 

- Kādas redzes pārbaudes jūs vispār veicat?
Mēs pārbaudām redzes asumu; izdarām subjektīvo korekciju: pielaikojam stikliņus, pārbaudām refrakciju: vai ir tuvredzība vai tālredzība, cik liela; mērām spiedienu, paplašinām zīlītes, lai varētu novērtēt redzes nerva kvalitāti, asinsvadus, vēnas un tīkleni.  

- Kādi cilvēki pie jums griežas pēc palīdzības?
Mums ir savi noteikumi. Acu ārsta apmeklējumu biedrība “Glābiet bērnus” ir noteikusi bērniem, glaukomas slimniekiem un gados veciem cilvēkiem ar kustību traucējumiem. 

- Vai bez maksas tiek piedāvāti arī briļļu rāmji un stikli?
Sākumā mūsu ārzemju draugi bija ļoti dāsni. Kādus desmit gadus mēs strādājām ar humānās palīdzības rāmjiem, brillēm, pat ar stikliem. Bet cik ilgi tad tā var?

Iedzīvotājiem neienāk prātā, ka viņi savas vecās brilles varētu atstāt šeit (biedrībā “Glābiet bērnus”), tādā veidā palīdzot citiem. Mēs savā laikā pat uzsaukumu, savu veida kampaņu taisījām. Bet atsaucība bija ļoti maza. Mūsu cilvēks caur to trūkumu ir ļoti taupīgs. Viņš nekad nelaidīs no rokām savu mantu. 

- Vai ir kādi jaunumi aci slimību profilakses jomā?
Ar šī gada pirmo janvāri Veselības aizsardzības ministrija ir izdevusi likumu, ka ģimenes ārstiem vienreiz gadā profilaktiski jāpārbauda redze. Tas nozīmē, ka jums ir tiesības ģimenes ārstam lūgt, lai jūs nosūta pie acu ārsta. Līdz šim tāda panta likumdošanā nebija, tagad tas ir ierakstīts.


Stāsta medmāsa Rasa Zvaigzne: 

- Kas jums liek darboties šajā misijā? 
Ir vairāki iemesli. Pirmkārt, lai justu, ka cilvēkiem ir kāds labums no mums. Otrkārt, lai man pašai ir kāds labums. Ja es sēdēšu mājās un neko nedarīšu, es būšu nekas. I man ir labi, i citiem. Galvenais jau ir paša apziņa, ka tu esi darījis labu, ka tu vari par savu darbu atbildēt. 

- Kādas pārdomas radušās pa šiem gadiem par pacientiem, par sadarbību ar ārsti, biedrību "Glābiet bērnus"?
Katrs cilvēks, kad viņš nāk, domā, ka viņš ir slims un ka viņam vajag vairāk kā visiem citiem. Ka viņš ir vienīgais. Šī iemesla dēļ mums ir bijušas nesaskaņas. Bet tās ir maznozīmīgas. Kopumā cilvēki, kas nāk pie acu ārsta, ir apmierināti un pateicīgi.

Par ārsti Dubulti varu teikt tikai tos labākos vārdus. Par sadarbību ar Ligitu - ja mēs viena ar otru nebūtu apmierinātas, tad jau mēs te nebūtu. Kopumā visiem ir ļoti labi.


Paciente Ženija: tas ir brīnišķīgi, ka tāds acu ārsts ir, ka ir iespēja apmeklēt to par brīvu. Tieši pensionāriem tas ir ļoti svarīgi. Liels paldies dakterei un māsiņai, paldies Ligitai. Izmantoju arī citus “Glābiet bērnus” Liepas nodaļas sniegtos pakalpojumus, piemēram, matu griešanu.

Paciente Aleksandra: daktere Dubulte ir ļoti uzmanīga, iejūtīga. Tieši pateicoties dakterei, man savlaicīgi tika atklāta glaukomu, uzsāku ārstēšanu un tagad ir krietni labāk. Labi, ka pie acu daktera nevajag braukt uz Cēsīm – gan nauda tiek ietaupīta, gan laiks. Cēsīs ir milzīgas rindas, reizēm sanāk pusi dienas pavadīt rindā. Esmu ļoti pateicīga. Liels paldies!

Iepriekšēja pieteikšanās pie acu ārsta obligāta. Pieteikties pie medmāsas Rasas, telefons 41 95252.

Aptauja par jauniešu dzīves vērtībām

Veicot nelielu aptauju, vienpadsmit 14-15 gadīgiem jauniešiem tika uzdoti vairāki jautājumi par dzīves jēgu, savas vietas dzīvē apzināšanos utt. Dažu jautājumu atbildes tiek sniegtas šajā izdevumā. Pieaugušajiem būs interesanti uzzināt, kā jūtas viņu bērni un mazbērni. Aptauja parāda ģimenes svarīgo nozīmi bērna dzīvē – gandrīz visi to aptaujā minējuši kā primāro. Bērnu “nē nāvessodam” skaidrais un loģiskais pamatojums ir apbrīnojams, tāpat arī attieksme pret Dievu, ko citādi var definēt kā garīgumu. Izlasiet uzmanīgi – bērnu atbildes ir pārdomu vērtas!

Ko tu domā par narkotiku lietotājiem?
1.
Tas ir pretīgi. Es nemēģināju.
2.
Narkomāni neko labu savā dzīve nesasniegs. Pati negribētu mēģināt, jo no narkotikām var palikt atkarīgs un agresīvs. Es tāda negribu kļūt.
3.
Slimi cilvēki! Nekādā ziņā!
4.
Es domāju, ka sākumā viņi nezināja, pie kā tas novedīs. Es to negribētu darīt.
5.
Domāju, ka lietot narkotikas nav labi, jo pēc tam viss slikti beidzas. Es negribētu pamēģināt.
6.
Narkotikas nevajadzētu lietot. Es narkotikas nelietoju un negribu arī mēģināt.
7.
Besī mani tie narkomāni un lietot nemaz netaisos.
8..
Tie, kas tās lieto, nav normāli. Pati es negribētu mēģināt.
9.
Tie cilvēki, kas lieto narkotikas, nav ar pilnu prātu, tas nav labi, var nomirt. Es nevēlos mēģināt.
10.
Nav domu par viņiem, bet gribētos palīdzēt.
11.
Domāju, ka viņiem dzīvē kas pietrūkst, bet lietojot narkotikas (pēc viņu domām) ir viss, ko viņi vēlas. Nē! Es nekad neesmu mēģinājusi. Un nekad nemēģināšu.

Tavas domas par pieaugušajiem?
1.
Cilvēki, kas ir izgājuši cauri visiem dzīves šķēršļiem.
2.
Domāju, ka viņi pārāk daudz ko aizliedz. Bieži vien vecāki mūs nesaprot, jo viņi nesaprot mūsu domas.
3.
Visumā gudri un interesanti.
4.
Viņi ir izgājuši cauri visam tam, kam mēs. Viņi ir ar lielāku pieredzi.
5.
Pieaugušie kā pieaugušie.
6.
Dažreiz pieaugušie ir kaitinoši.
7.
Tādi paši cilvēki, kā es.
8..
Daži ir pārāk aizbildnieciski un garlaicīgi, vēl citi bojā dzīvi (traucē dzīvot).
9.
Viņi dara mums daudz laba un dod padomus, bet reizēm ir tāda sajūta, ka viņiem nav taisnība.
10.
Viņi no sevis nez ko tēlo. Ka viņi lielāki, nenozīmē, ka viņi var mūs nez kā komandēt.
11.
Pieaugušie ir daudzko pazaudējuši savā dzīvē.

Vai nāvessods ir vajadzīgs. Kāpēc?
1.
Domāju, ka nevajag, jo tas ir nežēlīgi.
2.
Nāvessods ir vajadzīgs atsevišķos gadījumos, tāpēc, ka ir noziegumi, par kuriem tiešām pienākas nāvessods. Piemēram, bērnu slepkavām, izvarotājiem, pedofiliem.
3.
Nē, nav vajadzīgs. Nemāku paskaidrot.
4.
Nē! Tas pierāda, ka mēs esam tādi paši kā noziedznieki.
5.
Man liekas, ka nāvessods ir vajadzīgs sliktiem cilvēkiem, kuri nogalinājuši daudzus cilvēkus.
6.
Nāvessods nav vajadzīgs. Jo tas ir nežēlīgi.
7.
Īstenībā nē, jo cilvēks cietumā jau cieš un pēc tam mainās.
8..
Nē, nav. Ja nogalinās, tas jau nebūs nekāds sods. Tas ir jāizcieš lēnām.
9.
Manuprāt, nav vajadzīgs. Mūža ieslodzījums būtu lielākas ciešanas.
10.
Ir vajadzīgs, jo taču nevar citam cilvēkam atņemt dzīvību.
11.
Nāvessods nav vajadzīgs. Cilvēks, kam nāves sodu neizpilda, maksā dārgāk, kad viņam viss atlikušais mūžs jāpavada četrās sienās.

Ko tu domā par Latviju?
1.
Valsts, kurā es dzīvoju, nekas vairāk.
2.
Latvijai vajag jaunu prezidentu.
3.
Visskaistākā valsts.
4.
Valsts, kas vēl attīstās.
5.
Latvija ir skaista valsts un es tajā dzīvoju.
6.
Latvija ir skaista, bet nežēlīga.
7.
Mana Dzimtene.
8..
Normāla valstiņa.
9.
Pati labākā vieta, kas vien var būt.
10.
Maza zeme, kas nenovērtē cilvēkus. Un ka nav lielas iespējas.
11.
Latvija ir ļoti skaista zeme, un ceru, ka man to nekad nenāksies pamest.

Vai Dievs ir? Kam tu tici?
1.
Īsti nezinu, kam lai tic.
2.
Dievs ir un es ticu tam, un visvairāk es ticu sev.
3.
Es domāju, ka Dievs tiešām ir.
4.
Es domāju, ka jā.
5.
Jā, Dievs ir! Un es ticu Dievam.
6.
Jā, ir. Un es ticu.
7.
Es domāju, ka ir. Nav pierādīts, ka nav un nav pierādīts, ka ir.
8..
Nezinu. Es ticu daudzām pārdabiskām būtnēm.
9.
Jā ir. Es ticu Dievam.
10.
Dievs ir. Kad labiem cilvēkiem palīdz.
11.
Dievs ir. Es ticu Dievam.

Trīs vissvarīgākās lietas tavā dzīvē?
1.
Nākotne, radinieki, prieks.
2.
Mācības, ģimene, draugi.
3.
Ģimene, darbs, draugi.
4.
Es, mana ģimene, draugi.
5.
Gribu, lai būtu vesela mana ģimene, pabeigt skolu un iet strādāt, jo vajag pelnīt naudu.
6.
Vecāki, mājas, mīlestība.
7.
Dzīvība, mīlestība, mājas.
8..
Ģimene, draugi, skola (izglītība).
9.
Ģimene, draugi, Es.
10.
Ģimene, mīlestība, uzticība.
11.
Ģimene, mīlestība, draugi.

Paziņojums


2007. gada 24. februārī notika Liepas pagasta “Madaras” (bijušā kolhoza kantora ēka) telpu iesvētīšanas Dievkalpojums. Tagad tur darbojas Latvijas Apvienoto Metodistu Baznīca (LAMB). Priecājos un pateicos Dievam, ka viņš īstenojis savu nodomu.
Plašāku informāciju lasiet Dzīvokļu komunālās saimniecības stendā.                 
Mīlestībā – mācītāja Ilzīte Ozola

Zinu, zinu, bet neteikšu,
Kur Lieldienu zaķis guļ:
Aiz upītes kalniņā,
Sīkā kārklu krūmiņā.
Priecīgu pavasari!

Un atkal Liepas pagasta bērni iesaistījās Lieldienu projekta īstenošanā. Jāatgādina, ka jau kopš 2000. gada bērni labprāt piedalās Ziemassvētku un Lieldienu projektos, ienesot vecļaužu dzīvokļos adventes gaismiņu, mīļvārdiņus, dāvanu, bet šajā pavasarī – pītos grozos pūkainus zaķēnus, pašu krāsotas olas u.c. lietas. Bērniem patīk ciemoties pie veciem cilvēkiem. 

Šogad Lieldienu projekta ietvaros bērni īsteno nebijušu pasākumu - rada Lieldienu rokasgrāmatu (par to sīkāka informācija nākamajā informatīvajā izdevumā). Grupu vecākiem Annai Vasiļevskai, Sintijai Vasmusei, Anastasijai Nikolājevai, Ruslanai Rogovai, Sabīnei Vītolai un Edijam Daigam jāiesaista Lieldienu rokasgrāmatas radīšanā savi “padotie”. 

Savukārt “Glābiet bērnus” valde sagatavojusi jautājumus par Lieldienu tēmu, uz kuriem bērni atbildi meklēs bibliotēkā un internetā. Ieguvēji būs visi, kas meklēs. Lieldienu rokasgrāmata jānodod izvērtēšanai “Glābiet bērnus” valdei līdz 1-am maijam. 

Par labi padarītu darbu, protams, ir jābūt atalgojumam – maijā projektā iesaistītie bērni un aktīvākie nodaļas biedri dosies ekskursijā uz zemnieku saimniecību “Zaķīši”.

Biedrības “Glābiet bērnus” Liepas nodaļas vadītāja Skaidrīte Brence

P.S. Izlasi šo avīzītes eksemplāru un lūdzu nodod tālāk kaimiņam, radam, draugam!